Szczepienie na różyczkę w dzieciństwie a konieczność powtórzenia w życiu dorosłym

Witam, Czy jesli w dziecinstwie bylam szczepiona na rozyczke musze powtorzyc szczepienie lub sprawdzac obecnosc przeciwcial? Z gory dziekuje za odpowiedz, Beata

Szanowna Pani.
W sytuacji typowej nie szczepi się ponownie kobiet, które były dwukrotnie szczepione w dzieciństwie. Nie oznacza się tez poziomu przeciwciał.
Jednak w sytuacjach szczególnych np. przebywanie w środowisku dzieci kobiety, która była szczepiona ponad 10 lat temu i która zamierza zajść w ciąże, czasami takie leczenie jest zalecane.
z poważaniem,
J.Zachwieja