Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 5 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Pominięcie dawki przypominającej po szczepieniu przeciw pneumokokom

Mam 3 letnią córkę, zaszczepiłam ją od pneumococów 2 lata temu i zapomnieliśmy o dawce przypominającej, którą powinna dostać prawdopodobnie rok temu. Co teraz, czy mam podać szczepionkę z takim opóźnieniem?
KOBIETA, 30 LAT ponad rok temu

Zasady szczepień - co musisz wiedzieć?

Choć szczepienia są bardzo ważne dla zdrowia, to igła i strzykawka wywołują krzyk oraz płacz u każdego małego dziecka. Nie powinno to zniechęcać do poddawania szczepieniu swoich pociech. Każdy rodzic powinien dostosować się do podstawowych zasad przeprowadzenia szczepienia, które zostały zaprezentowane w materiale filmowym.

Szanowna Pani,
To oczywiście nie powinno się zdażyć ale trudno. W takiej sytuacji można zaszczepić ponownie i potraktować drugie szczepienie jako pierwsze i dodatkowo doszczepić za 3-6 miesiecy (szczepienie przypominające).
Nic się nie stanie. U małych dzieci szczepi się nawet 3 razy.
z poważaniem,

J.Zachwieja

Specjalista w dziedzinie nefrologii, hipertensjologii, pediatrii i nefrologii dziecięcej. Wojewódzki konsultant w dziedzinie nefrologii dziecięcej. Pełni funkcję Zastępcy Kierownika Kliniki Kardiologii i Nefrologii Dziecięcej Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy