Pominięcie dawki przypominającej po szczepieniu przeciw pneumokokom

Mam 3 letnią córkę, zaszczepiłam ją od pneumococów 2 lata temu i zapomnieliśmy o dawce przypominającej, którą powinna dostać prawdopodobnie rok temu. Co teraz, czy mam podać szczepionkę z takim opóźnieniem?

Szanowna Pani,
To oczywiście nie powinno się zdażyć ale trudno. W takiej sytuacji można zaszczepić ponownie i potraktować drugie szczepienie jako pierwsze i dodatkowo doszczepić za 3-6 miesiecy (szczepienie przypominające).
Nic się nie stanie. U małych dzieci szczepi się nawet 3 razy.
z poważaniem,

J.Zachwieja