Co oznaczają ropne zmiany skórne po szczepieniu na gruźlicę?

Mam pytanie odnosnie szczepienia przeciwko gruzlicy. Mieszkamy w Holandii synek mial szczepienie na gruzlice w lutym a od ok 2 tyg zaczely sie pojawiac dookola miejsca wklucia babelki ropne, ktore zasychaja a obok pojawia sie kolejne. Babelki zaczely wyskakiwac 5 dni po szczepieniu na pneumokoki i DKTP Hib HepB wiec nie wiem czy to mialo wplyw na obecny stan dziecka? Bylam w miejscu gdzie mial szczepienie I stiwerdzili, ze to normalne i ze moze tak byc do roku od szczepienia? Wyglada to jak wielki strup z ciagle nowymi saczacymi sie miejscami. Prosze o informacje czy taki stan jest normalny czy moze cos powinno byc z tym zrobione? Dodam, ze za pare dni ma zaplanowane szczepienie BMR do czego w tym momencie jestem nastawiona bardzo sceptycznie i obawiam sie, ze moze dodatkowo zaszkodzic dziecko. Z gory dziekuje za podpowiada.

U wielu dzieci po szczepieniu na gruźlice pojawiają się ropne zmiany skórne, które należy jedynie przemywać np. octeniseptem (środiem odkażającym) i goją się one. Jednak postawienie pewnej diagnozy bez badania fizykalnego jest niemożliwe z poziomu portalu, konieczna jest wizyta u lekarza.