Zapytaj lekarza

7 4 3 , 0 8 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy doszło u mnie do nawrotu gruźlicy?

Witam. Bypam dzis u pulmonologa ze zdjeciem pluc i opisem. Na opisie pisze: pasmowate zacienienia w gornym polu pluca lewego-łaczace sie z gornym biegunem wneki lewej- zmiany włókniste pozapalne? Poza tym pluca bez xmian. Przesunięcie cienia srodpiersia w lewo- zmiany pozapalne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie. Lekarz przeczytal opis zobaczyl zdjecie powiedzial ze nie ma zle ale sa nacieki i powiększenie/przesuniecie wneki lewego pluca. Namalowal mi rysunek nacieki sa u gory ponizej ta wneka. Jestem po przebytej gruźlicy. Zachorowalam 6 lat temu. Trafilam do szpitala wyleczylam sie po 2 mc i wrocilam do domu dslsza czesc leczenia wykonywalam w domu zgodnie z zaleceniem lekarza. Pulmonologowi przedstawilam wypis ze szpitala zdj rtg w trakcie choroby i zdj rtg po zakonczonym leczeniu. Lekarz zadecydowal wykonac plwociny a pozniej tk. Tak tez zrobie. Bardzo sie martwie ze to moze byc cos powaznego. Dodam ze w zeszlym roku mialam 2 czy 3 sytuacje kiedy zaczelo ciezko mi sie oddychac ciężko bylo mi nabrac powietrze no czulam sie tak jak bym miala sie udusic o tym tez wspomimalam lekarzowi. Nie mam tak czesto ake zdarzylo mi sie te dwa trzy razy. Poprostu boje sie o swoje zdrowie. Pytalam lekarza czy to moze jyc bos powaznego. Powiedzial ze musi mnie zbadac zeby wiedziec jak mnie leczyc i ze tez moze to byc wznowa choroby. Ogolnie na co dzien czuje sie dobrze jem normalnie nie schudlam.
KOBIETA, 25 LAT 2 miesiące temu

Tajemniczy zabójca - włóknienie płuc

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

faktycznie konieczna jest dalsza diagnostyka, by ocenić czy doszło do nawrotu gruźlicy, czy też obecne w opisie RTG zmiany są zmianami pozapalnymi. Zmiany tego typu niestety są bardzo częstym skutkiem choroby zapalnej toczącej w płuca i stanowią swoistą pamiątkę po chorobie. Niewielkie zmiany nie muszą dawać żadnych objawów i nie stanowią powodu do zmartwień, niekiedy jednak należy uważnie im się przyjrzeć.

Więcej o interpretacji zdjęć RTG płuc w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Zmiany włókniste, o których jest mowa w opisie badania, mogą mieć zarówno charakter pozapalny, jak i świadczyć o chorobie śródmiąższowej płuc, w wyniku której włóknienie postępuje. By to ocenić, wskazane byłoby porównanie obecnego zdjęcia RTG z poprzednim.

Natomiast wspomniane przez Panią dolegliwości raczej nie wskazują na związek z ewentualnym wznowieniem gruźlicy czy inną chorobą zapalną płuc – wspomina Pani o charakterze incydentalnym kaszlu i duszności, podczas gdy w chorobie zapalnej dolegliwości raczej miałyby charakter nawrotowy.

Więcej informacji na temat zwłóknienia płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-objawy-przyczyny-kuracja.

Proszę niezwłocznie wykonać badania zlecone przez lekarza, to jest posiew plwociny i TK, na pewno rozwieje to Pani wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy