Czy doszło u mnie do nawrotu gruźlicy?

Witam. Bypam dzis u pulmonologa ze zdjeciem pluc i opisem. Na opisie pisze: pasmowate zacienienia w gornym polu pluca lewego-łaczace sie z gornym biegunem wneki lewej- zmiany włókniste pozapalne? Poza tym pluca bez xmian. Przesunięcie cienia srodpiersia w lewo- zmiany pozapalne. Sylwetka sercowo-naczyniowa w normie. Lekarz przeczytal opis zobaczyl zdjecie powiedzial ze nie ma zle ale sa nacieki i powiększenie/przesuniecie wneki lewego pluca. Namalowal mi rysunek nacieki sa u gory ponizej ta wneka. Jestem po przebytej gruźlicy. Zachorowalam 6 lat temu. Trafilam do szpitala wyleczylam sie po 2 mc i wrocilam do domu dslsza czesc leczenia wykonywalam w domu zgodnie z zaleceniem lekarza. Pulmonologowi przedstawilam wypis ze szpitala zdj rtg w trakcie choroby i zdj rtg po zakonczonym leczeniu. Lekarz zadecydowal wykonac plwociny a pozniej tk. Tak tez zrobie. Bardzo sie martwie ze to moze byc cos powaznego. Dodam ze w zeszlym roku mialam 2 czy 3 sytuacje kiedy zaczelo ciezko mi sie oddychac ciężko bylo mi nabrac powietrze no czulam sie tak jak bym miala sie udusic o tym tez wspomimalam lekarzowi. Nie mam tak czesto ake zdarzylo mi sie te dwa trzy razy. Poprostu boje sie o swoje zdrowie. Pytalam lekarza czy to moze jyc bos powaznego. Powiedzial ze musi mnie zbadac zeby wiedziec jak mnie leczyc i ze tez moze to byc wznowa choroby. Ogolnie na co dzien czuje sie dobrze jem normalnie nie schudlam.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

faktycznie konieczna jest dalsza diagnostyka, by ocenić czy doszło do nawrotu gruźlicy, czy też obecne w opisie RTG zmiany są zmianami pozapalnymi. Zmiany tego typu niestety są bardzo częstym skutkiem choroby zapalnej toczącej w płuca i stanowią swoistą pamiątkę po chorobie. Niewielkie zmiany nie muszą dawać żadnych objawów i nie stanowią powodu do zmartwień, niekiedy jednak należy uważnie im się przyjrzeć.

Więcej o interpretacji zdjęć RTG płuc w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/interpretacja-zdjec-rtg-czestych-chorob-pluc.

Zmiany włókniste, o których jest mowa w opisie badania, mogą mieć zarówno charakter pozapalny, jak i świadczyć o chorobie śródmiąższowej płuc, w wyniku której włóknienie postępuje. By to ocenić, wskazane byłoby porównanie obecnego zdjęcia RTG z poprzednim.

Natomiast wspomniane przez Panią dolegliwości raczej nie wskazują na związek z ewentualnym wznowieniem gruźlicy czy inną chorobą zapalną płuc – wspomina Pani o charakterze incydentalnym kaszlu i duszności, podczas gdy w chorobie zapalnej dolegliwości raczej miałyby charakter nawrotowy.

Więcej informacji na temat zwłóknienia płuc pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/zwloknienie-pluc-objawy-przyczyny-kuracja.

Proszę niezwłocznie wykonać badania zlecone przez lekarza, to jest posiew plwociny i TK, na pewno rozwieje to Pani wątpliwości.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.