Czy mogę mieć objawy gruźlicy?

Dzień dobry, miałem robione TK płuc z kontrastem, które wykazało guza 1 cm w płacie lewego płuca. Lekarz pulmonolog skierował mnie do chirurga klatki piersiowej i nic nie powiedział co to może być. Z internetu dowiedziałem się, że może to być gruźlica ( w najlepszym przypadku). Niebawem mam z żoną jechać do wnuków. Jeden z nich ma urodziny. Testy na zakaźność te lepsze są drogie. Co mam zrobić ( nie jechać?) by dowiedzieć się czy prątkuję ?. Pozdrawiam serdecznie i proszę o podpowiedź

Rozpoznanie gruźlicy jest wątpliwe w przypadku braku objawów (przede wszystkim kaszlu, zlewnych potów, gorączki), rzadko kiedy w badaniach obrazowych opisywane są pojedyncze ogniska. Incydentalnie wykryty guz o takiej średnicy częściej ma podłoże pozapalne lub nowotworowe.