Czy wyniki wskazują na gruźlicę?

W Rtg i w TK płuc w segmencie 3 płuca lewego stwierdzono zmianę o wielkości 2x2,5 cm która "ze względu na lokalizację może odpowiadać Tbc lub mniej prawdopodobne Tu. O ile odczytałam symbol Tbc jako gruźlicę o tyle nie mogę znaleźć wyjaśnienia dla Tu. Podejrzewam , że to zmiany nowotworowe. Proszę o wyjaśnienie. Wybieram się do pulmonologa ale nie wiem na ile to pilne, jeśli byłaby to gruźlica.

Witam serdecznie,

Na podstawie samego badania RTG oraz TK nie można postawić rozpoznania. Pulmonolog musi przede wszystkim Panią zbadać, zebrać dokładny wywiad oraz ewentualnie zlecić dodatkowe badania np. laboratoryjne. Odpowiadając na druga część Pani pytania, należy zgłosić się jak najszybciej żeby ustalić rozpoznanie. Nie musi być to aktywna postać gruźlicy a np. gruźliczak czyli zmiana pogruźlicza. Mogła Pani przechorować gruźlicę w przeszłości i w wyniku tego zobrazowano gruźliczaka. To są oczywiście tylko i wyłącznie hipotetyczne stwierdzenia. Rozpoznanie należy do lekarza pulmonologa, dlatego proszę się zgłosić jak najszybciej na konsultację.

Pozdrawiam.