Czy dziecko jest rozdrażnione po szczepieniu?

Dzień dobry. Mój wnuk 1,5 miesięczny po szczepieniu w pierwszym dniu czuł się bardzo dobrze. Natomiast od 3 dnia stał się bardzo niespokojny i rozdrażniony a w 4 i 5 dniu budził się z bardzo głośnym płaczem, który trwa nawet godzinę i dłużej. To jest prawie krzyk. Nie uspokaja się na rękach mamy. A jest bardzo pogodnym dzieckiem. Je normalnie / karmienie piersią i trochę mleka dla niemowląt/ Stolce ma normalne. Gorączki nie ma. Od krzyku dostał chrypki. To było szczepienie typowe dla tego wieku i na pneumokoki. Czy to reakcja poszczepienne. Pediatra skierował maluszka na badanie krwi i moczu.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

nie sposób powiedzieć, co jest przyczyną takiego zachowania niemowlęcia, natomiast reakcja pediatry jest prawidłowa.

Zawsze, gdy zachowanie dziecka budzi niepokój należy wziąć pod uwagę potencjalne wystąpienie NOP, czyli niepożądanych odczynów poszczepiennych, w tym wypadku byłby to tzw. nieutulony płacz po szczepieniu. Może pojawić się po podaniu zwłaszcza pierwszej dawki szczepienia DTP (błonica-tężec-krztusiec). Więcej o nieutulonym płaczu niemowlęcia oraz pozostałych NOP-ach w naszym artykule: https://parenting.pl/niepozadane-odczyny-poszczepienne-nop.

Podejrzewa się go, gdy gwałtowna reakcja dziecka następuje przed upływem 48h po podaniu szczepionki i wiąże się z rozpaczliwym, trudnym do ukojenia płaczem niemowlęcia. Odsyłam do materiału o powikłaniach poszczepiennych: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-szczepieniu.

Może być to reakcja na ból – niestety przyczyna takiego NOP-a nie została dotychczas poznana. W sytuacji gdy płacz pojawia się epizodycznie zalecana jest kontrola pediatryczna – tak jak zrobili rodzice Pani wnuka. Badania powinny potwierdzić lub wykluczyć takie źródła płaczu (a zatem bólu) jak infekcje ucha czy dróg moczowych. Jeżeli bakterie w moczu lub wysokie CRP potwierdzą infekcję, zostanie wdrożone odpowiednie leczenie, w przeciwnym wypadku można domniemywać, że jest to reakcja poszczepienna. Dalsze postępowanie będzie zależało od decyzji lekarza. Być może zainteresuje Panią również ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/czy-szczepic-dziecko.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.