Czy powinnam się martwić dziwnymi objawami u dziecka po szczepieniu?

Witam serdecznie, Mój syn miał dzisiaj pierwsze szczepienie. Zaraz po szczepieniu wróciliśmy do domu. W domu zjadł (karmie piersią) i usnął. W międzyczasie się obudził i podjadał. Po około 5 godz. od szczepienia przebudził się i bardzo strasznie płakał. Nie mogłam go uspokoić, nie chciał piersi tylko bardzo płakał. Jest spokojnym dzieckiem, bardzo rzadko dotychczas płakał. To był pierwszy raz kiedy tak płakał. Po około godzinie uspokoił się, zjadł i już nie płakał. Podsypiał, a w przerwach jadł i był aktywny, już tak nie płakał, momentami widać było, że jest marudny i źle się czuje (inaczej niż przed szczepieniem), ale ogólnie było w miarę dobrze. Po 12 godz., około 21.30 wzrosła temp do 37,5 stop. C i podałam mu 2,5 ml paracetamolu. Czasami popłakuje, podsypia. Widać, że jest marudny. Chciałabym się zapytać, czy powinnam się martwić tym atakiem płaczu, który wystąpił po ok. 5 godz i trwał 1 godz.? W międzyczasie popłakiwał, dwa trzy razy, ale ten płacz był już krótkotrwały. Były też momenty kiedy wydawało się, że w miarę dobrze się czuje. Bardzo niepokoję się tym płaczem, który trwał dłużnej, dziecko nie dało się uspokoić. Czy mogło być niebezpieczne powikłanie poszczepienne? Czy powinniśmy iść na następne szczepienie i czy powinien przyjąć następną dawkę szczepionki?
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Po szczepieniu może wystąpić u dziecka rozdrażnienie i płacz. Płacz trwający godzinę nie jest groźny i nie stanowi przeciwwskazania do kolejnego szczepienia, a jego zbieżność ze szczepieniem może być przypadkowa.
Powikłaniem poszczepiennym byłby, gdyby trwał od kilku godzin do kilku dni i wystąpił trochę później (6-18 godzin po szczepieniu). Jest to wtedy tzw. krzyk mózgowy. W Pani przypadku nie miało to miejsca, choć oczywiście może Pani zgłosić swoje obawy pediatrze. Wydają się one jednak nieuzasadnione.
Z pewnością przerwanie cyklu szczepień nie jest dobrym pomysłem, ponieważ ryzyko związane z brakiem szczepienia jest wielokrotnie większe niż powikłań poszczepiennych.