Podanie szczepionki Infarnrix Hexa dziecku

Czy ryzykować podanie II dawki szczepienia Infarnrix hexa (z DTPa), jeśli po I dawce po 5 godzinach wystąpił krzyk mózgowy a dziecko miało łagodne drgawki w okresie noworodkowym)? Czy odroczyć w czasie II dawkę DTPa?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Opisany przez Panią objaw, jaki wystąpił u dziecka po poprzednim szczepieniu to nieutulony płacz a nie krzyk mózgowy. Proszę rozróżnić te definicje. Krzyk mózgowy to objaw poważnych schorzeń centralnego układu nerwowego, który nie występuje samoistnie, ale towarzyszą mu inne objawy neurologiczne. Nieutulony (ewentualnie nieustający, niekontrolowany) płacz to płacz, który trwa ponad 3 godziny, a ponadto występuje w dniu szczepienia albo dniu następnym. Nie jest jednak wynikiem uszkodzenia układu nerwowego czy innych zaburzeń neurologicznych. Lekarz pediatra powinien zostać poinformowany o wystąpieniu takiego płaczu. Powinna zostać bowiem zachowana szczególna ostrożność podczas kolejnych szczepień. Nie jest to jednak bezwzględne przeciwwskazanie do kolejnych szczepień.