Co myśleć o tej reakcji dziecka po szczepieniu?

Witam. Jestem mamą 3 miesięcznego dziecka. Chciałbym zapytać o szczepienie. Otóż, syn 1 dawke szczepionki dostał refundowaną. 4 wkłucia i rotawirusy. Po nich wystąpiła rekacja: płacz trwający bez przerwy około godziny, dlatego zdecydowałam się, aby podać dziecku krztuśca bezkomórkowo w szczepionce 5w1 przy drugiej dawce. 2 wkłucia i rotawurusy do buzi. Syn jest po szczepieniu, ale rekacja na szczepienie była jeszcze gorsza. Syn płakał 3 godziny, bardziej krzyczał i nie dało się go niczym uspokoić nawet środki przeciwbólowe nie pomagały (ani czopek, ani kąpiel) Czy to mogła być reakcja właśnie na krztuśca? Czy to coś innego? Proszę o pomoc. Nie wiem co robić. Czy muszę szczepić dziecko trzecią dawką?

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Przykro nam, że wystąpiły u Pani dziecka takie dolegliwości związane ze szczepieniem. Aktualnie szczepionki, zarówno te refundowane, jak i płatne są uważane za bezpieczne. Do zabiegu zaszczepienia dziecka zawsze wymagana jest kwalifikacja lekarza pediatry, który rozważy wszystkie przeciwwskazania do podania preparatu.

Biorąc pod uwagę przedstawione objawy, można by wywnioskować, że zarówno po pierwszej, jak i drugiej iniekcji, wystąpił niepożądany odczyn poszczepienny. NOP jest to każde zaburzenie stanu zdrowia, które wystąpiło 4 tygodnie od podania szczepionki.

Intensywny i nieutulony płacz, krzyk, niepokój, a także rozdrażnienie może wskazywać na efekt podania szczepionki lub jej konkretnego składnika.

Z racji odległości, trudno jest jednoznacznie odpowiedzieć na zadane przez Panią pytanie oraz wskazać przyczynę takich objawów u dziecka. Proponujemy, zatem konsultację z lekarzem pediatrą, aby po dokładnym przebadaniu dziecka, ocenił przyczynę takiego stanu. Możliwe, że zapadnie decyzja o zmianie i modyfikacji szczepienia, między innymi poprzez wdrożenie innego preparatu lub odroczenie szczepień w czasie.

Życzymy Pani dziecku szybkiego powrotu do zdrowia!

Zachęcamy do zapoznania się z poniższymi artykułami o podobnej tematyce:

https://zdrowie.parenting.pl/niepozadane-odczyny-poszczepienne-nop

https://parenting.pl/niepozadane-odczyny-poszczepienne-co-warto-o-nich-wiedziec/4

https://portal.abczdrowie.pl/niepozadany-odczyn-poszczepienny

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.