Co robić z tym obrzękiem po szczepieniu u syna?

Witam syn 5 lat miał wczoraj szczepienie dziś zauważyłam obrzęk zaczerwienienie i miejsce jest gorące . Co robić?

Redakcja abcZdrowie

Witam, najprawdopodobniej jest to odczyn poszczepienny, czyli prawidłowa reakcja obronna organizmu na szczepienie. Pojawia się po ok. 24-48 godzin po szczepieniu i w ciągu kilku dni powinna ustąpić. Należy odróżnić go od powikłań po szczepionce, te jednak zazwyczaj mają bardziej gwałtowny przebieg. Odczyn poszczepienny może mieć charakter miejscowy – tak jak w przypadku Pani syna – to znaczy w miejscu wkłucia igły pojawia się obrzęk, zaczerwienienie, bolesność. Do tego czasami dochodzą objawy ogólne – złe samopoczucie, płaczliwość, apatia i brak apetytu, bóle mięśniowe oraz gorączka. Choć brzmi to niepokojąco, to – jak już wspominałam – są naturalną reakcją systemu immunologicznego dziecka prawidłowo reagującego na podanie szczepionki. W przypadku obrzęku może Pani przykładać chłodne kompresy tak, by przynieść ulgę lub smarować żelem na stłuczenia i obrzęki. Objawy te powinny ustąpić po 2-3 dobach. Jeśli jednak zamiast ustępować, dołączą do nich jakieś niepokojące symptomy (przedłużająca się apatia, drgawki, wysoka gorączka, objawy alergiczne, np. wysypka), proszę poinformować niezwłocznie pediatrę. Do niego należy ocena, czy ma do czynienia z tzw. NOP-em, czyli niepożądanym odczynem poszczepiennym. Więcej szczegółów oraz wskazówek odnajdzie Pani w naszym artykule, zachęcam do lektury: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-szczepieniu. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.