Picie alkoholu po szczepieniu przeciwko tężcowi

Witam! Wczoraj (1.04.2014) miałam szczepionkę przeciw tężcu. Po jakim czasie mogę pić alkohol żeby szczepionka się przyjęła i nie nastąpiły żadne powikłania? Proszę o szybką odpowiedź.
KOBIETA, 18 LAT ponad rok temu
Lek. Marta Gryszkiewicz
97 poziom zaufania

Sugeruję odczekać minimum 2-3 dni by ewentualny odczyn poszczepienny nie nałożył się ze skutkami spożycia alkoholu, co mogłoby utrudnić rozpoznanie.

0
Przemysław Zarzeczny
69 poziom zaufania

Zalecam zachować odstęp pomiędzy szczepieniem a spożyciem alkoholu, który powinien wynosić od 2 do 3 dni. Choć szczepionka przeciwko tężcowi jest bezpieczna i nie powoduje reakcji ogólnych, warto nie łączyć tego leku z alkoholem.

Szczepionka przeciw tężcowi należy do szczepionek inaktywowanych, zawiera oczyszczoną nieaktywną toksynę (tzw. toksoid) tężcową. Obowiązkowe (bezpłatne) szczepienie przeciw tężcowi obejmuje dzieci i młodzież do ukończenia 19 r.ż. Szczepienie jest realizowane w postaci szczepionki skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP/DTaP) lub w przypadku przeciwwskazań do szczepień przeciw krztuścowi szczepionką DT (przeciw błonicy i tężcowi) lub jako szczepionka monowalentna T (przeciw tężcowi). Odporność przeciw tężcowi zmniejsza się z upływem czasu, dlatego osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat. Szczepienie przypominające może być wykonywane szczepionką przeciw tężcowi, szczepionką przeciw błonicy i tężcowi lub szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
Szczepionka przeciw tężcowi jest bezpieczna. Może powodować łagodne odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, bolesny obrzęk.
Szczepionka przeciw tężcowi (toksoid tężcowy) jest całkowicie bezpieczny, świadczy o czym brak niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu monowalentnej szczepionki przeciw tężcowi.
Po podaniu monowalentnej szczepionki ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bliskie zera. Po podaniu szczepionki skojarzonej należy wziąć pod uwagę reakcje na jej inne komponenty, szczególnie komponent krztuścowy.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty