Czy w takim przypadku mogłabym zarazić się tężcem?

Dzień dobry. W sobotę przecięłam się nożem w pracy na około centymetr długości i pół centymetra głębokości (takim do odbezpieczenia, otwierania kartonów itp). Jednakże w pracy dość szybko się kurzy. Czy w takim przypadku mogłabym zarazić sie tężcem? Ranę od razu przeplukalam pod bieżącą wodą, potem odkaziłam octeniseptem i przykleilam plaster. Szczepienie ostatnie miałam 7 lat temu. W telefonicznym kontakcie w przychodni całodobowej odesłali do POZ, tam po konsultacji telefonicznej stwierdzili że nie trzeba nic więcej robić. Jeśli rana jest już prawie całkowicie zasklepiona dalej jest się czym obawiać?
KOBIETA, 25 LAT 3 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

rana, którą Pani opisała, choć nie jest bardzo głęboka, mogła narażać na różne infekcje, w tym na ryzyko zakażenia tężcem. Jest to choroba powodowana przez bakterię Clostridium tetani, która może dostać się do organizmu przez rany, szczególnie te powstałe w wyniku przecięcia ostrym narzędziem.

Jednakże, skoro rana została szybko przemyta bieżącą wodą, odkażona octeniseptem i zabezpieczona plastrem, ryzyko infekcji jest mniejsze. Jeśli ostatnie szczepienie przeciwko tężcowi miało miejsce 7 lat temu, w teorii powinna być Pani jeszcze chroniona, ponieważ odporność po pełnej dawce trwa od 5 do 10 lat.

Jeśli rana jest wygojona i nie pojawiają się żadne niepokojące objawy, można być spokojnym.

Więcej informacji na podany temat można znaleźć w treściach, do których odsyłam poniżej:

https://portal.abczdrowie.pl/tezec

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.