Czy po szczepionce przeciw tężcowi można spożywać alkohol?

Dzień dobry, Proszę o pomoc. Ostatnio miałem szczepionkę przeciw tężcowi. I teraz zastanawiam się, czy mogę funkcjonować normalnie, czy jednak trzeba czegoś unikać. Czy po szczepionce przeciw tężcowi można spożywać alkohol? Czy mogą być jakieś powikłania? Jeśli tak to jakie? Jeżeli nie można spożywać alkoholu od razu po szczepionce przeciw tężcowi, to po jakim czasie można wrócić do picia trunków? Czy jest jakiś wymagany czas abstynencji? Tak kiedyś słyszałem, ale nie mogłem znaleźć w internecie szczegółowych informacji na ten temat. Było dużo rozbierzności, mało konkretów. Zatem bardzo proszę o odpowiedź na moje pytania. Z góry dziękuję. Pozdrawiam
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Nie ma opisanych interakcji pomiędzy szczepionką przeciwko tężcowi, a alkoholem. Jenak należy ograniczyć takie spożycie zaraz po szczepieniu, ponieważ duża dawka alkoholu  osłabia system immunologiczny. Dzieje się tak, iż odwadniające właściwości alkoholu mają swój udział w wypłukiwaniu z organizmu protein. Okres obniżenia odporności trwa aż do 24 godzin, a więc dłużej, niż sama obecność etanolu w ustroju. Może to skutkować osłabieniem odpowiedzi organizmu na podaną szczepionkę.

Serdecznie pozdrawiam!

Przemysław Zarzeczny

Zalecam zachować odstęp pomiędzy szczepieniem a spożyciem alkoholu, który powinien wynosić od 2 do 3 dni. Choć szczepionka przeciwko tężcowi jest bezpieczna i nie powoduje reakcji ogólnych, warto nie łączyć tego leku z alkoholem.

Szczepionka przeciw tężcowi należy do szczepionek inaktywowanych, zawiera oczyszczoną nieaktywną toksynę (tzw. toksoid) tężcową. Obowiązkowe (bezpłatne) szczepienie przeciw tężcowi obejmuje dzieci i młodzież do ukończenia 19 r.ż. Szczepienie jest realizowane w postaci szczepionki skojarzonej przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi (DTP/DTaP) lub w przypadku przeciwwskazań do szczepień przeciw krztuścowi szczepionką DT (przeciw błonicy i tężcowi) lub jako szczepionka monowalentna T (przeciw tężcowi). Odporność przeciw tężcowi zmniejsza się z upływem czasu, dlatego osobom dorosłym zalecane są dawki przypominające szczepionki co 10 lat. Szczepienie przypominające może być wykonywane szczepionką przeciw tężcowi, szczepionką przeciw błonicy i tężcowi lub szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi.
Szczepionka przeciw tężcowi jest bezpieczna. Może powodować łagodne odczyny miejscowe, tj. ból w miejscu podania, zaczerwienienie, bolesny obrzęk.
Szczepionka przeciw tężcowi (toksoid tężcowy) jest całkowicie bezpieczny, świadczy o czym brak niepożądanych odczynów poszczepiennych po podaniu monowalentnej szczepionki przeciw tężcowi.
Po podaniu monowalentnej szczepionki ryzyko wystąpienia niepożądanych odczynów poszczepiennych jest bliskie zera. Po podaniu szczepionki skojarzonej należy wziąć pod uwagę reakcje na jej inne komponenty, szczególnie komponent krztuścowy.