Kiedy druga dawka szczepionki?

Moj synek dostał szczepionkę przeciw krztuścowi, błonnicy i tężcowi w drugim miesiącu życia (mieszkamy w Irlandii, więc kalendarz szczepień jest inny), drugą dawkę powinien otrzymać w czwartym, lecz niestety nie mógł być zaszczepiony, gdyż cały czas miał stan podgorączkowy spowodowany wybijaniem się ząbka, dziś ma pięć i pół miesiąca. Do kiedy może być podana 2 dawka tej szczepionki? Pozdrawiam, Kasia

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Według wytycznych obowiązujących w Polsce, stan podgorączkowy nie jest przeciwwskazaniem do podania szczepionki, dopiero gorączka powyżej 40,5 stopni jest takim przeciwskazaniem.

Zalecany odstęp między dawką pierwszą i drugą wynosi 2 miesiące, a minimalny odstęp to 4 tygodnie i to podają wytyczne.

Dobrze jest, by pierwsze trzy dawki były podane w pierwszym roku życia, a dawka uzupełniająca w drugim roku życia. Obecnie odchodzi się od sztywnych ram czasowych między szczepieniami, najważniejszy jest minimalny odstęp.

Tutaj znajdzie Pani dodatkowe informacje o szczepieniach przeciwko błonicy, krztuścowi i tężcowi.