Zapytaj lekarza

1 , 0 3 7 , 3 1 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy dziecko tak reaguje na szczepionkę?

Witam, 8 dni temu mój 4-miesięczny już maluch miał szczepienie 6w1, pneumokoki i drugą dawkę Rotarixu. Od tego czasu jest bardziej marudny, ewidentnie boli go często brzuszek i oddaje z bólem, ale luźniejsze kupy. Czy to nadal może być poszczepionkowo, np na rotawirusy, które wiem, ze mogą wywoływać problemy brzuszkowe.
KOBIETA, 30 LAT 2 tygodnie temu

Wątpliwości dotyczące szczepień

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam, tak, jest to możliwe – producent szczepionki informuje, że według badań 1 na 10 dzieci może mieć po szczepieniu takie objawy jak biegunka. Jest to efekt obrony organizmu dziecka przed rotawirusem – naturalna reakcja, nie wymagająca żadnej ingerencji z zewnątrz. Więcej o szczepieniu, ale także chorobie rotawirusowej, w naszym artykule: https://portal.abczdrowie.pl/szczepienie-na-rotawirusy. Ponieważ jednak nie ma pewności, czy jest to skutek szczepienia – w przypadku tak małego dziecka należy zgłosić te dolegliwości pediatrze. Przyczyn bólu brzucha i luźnych stolców może być wiele – od nietolerancji pokarmowej, przez infekcje różnego rodzaju aż po dokuczliwe ząbkowanie. Proszę również zwrócić uwagę, czy bóle brzucha i biegunka to jedyne objawy. Szczególnie należy uważać na potencjalne ryzyko odwodnienia – w przypadku niemowląt zdarza się często, ale stanowi duże zagrożenie. Tutaj o biegunce u niemowląt: https://portal.abczdrowie.pl/jak-leczyc-biegunke-u-niemowlaka. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy