Dlaczego niemowlak robi zielone stolce?

Dzień dobry. Mój 2 miesięczny synek.od paru dni robi zieloną kupkę. W patek byliśmy na pierwszym cierpieniu 6w1 i od razu w sobotę już kolor kupki sie zmienił. Karmię wyłącznie piersią.

Redakcja abcZdrowie

Witam, istnieje wiele możliwych przyczyn pojawienia się zielonego stolca u niemowlęcia – jedną z nich jest szczepienie przeciwko rotawirusom. Nie jest to nic groźnego, ale warto skonsultować z pediatrą. Zwłaszcza, jeśli stolce będą miały charakter biegunkowy – wówczas łatwo o odwodnienie tak małego dziecka. W takiej sytuacji należy jak najczęściej przystawiać dziecko do piersi. Proszę również obserwować dziecko czy nie pojawiły się inne niepokojące symptomy, takie jak śluz w stolcu, gorączka, płaczliwość, senność itd. O ewentualnych skutkach ubocznych szczepień może Pani przeczytać w tym miejscu: https://portal.abczdrowie.pl/powiklania-po-szczepieniu. Kupa niemowlęcia może mieć różne barwy i zazwyczaj przyczyna zmiany koloru jest prozaiczna – ma związek z dietą mamy w przypadku dziecka karmionego piersią. Dopóki w pieluszce nie będzie kału z domieszką krwi albo dużą, nawracającą ilością śluzu – zazwyczaj nie ma się czym martwić. Czasem zielony stolec sugeruje infekcję lub alergię pokarmową – warto obserwować dziecko czy nie ma innych objawów. Proszę zapoznać się z tym artykułem, tłumaczy drobiazgowo, jak powinna wyglądać niemowlęca kupa i kiedy jest powodem do zmartwień: https://portal.abczdrowie.pl/czy-kupa-twojego-dziecka-jest-normalna. Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.