Planowanie wyjazdu a szczepionka przeciw durowi brzusznemu

Dzień dobry, wyjeżdżam 6 lipca do Omanu, a później na Sri Lankę. Mam 24 lata, na Poliomyelitis byłem szczepiony w pięciokrotnie po urodzeniu, a ostatni raz w 2000 roku, w ramach szczepień obowiązkowych. Na błonicę i tężec również wielokrotnie, ostatnie razy: lata 2004 i 2008 szczepionką Td. Odporność na WZW typu A i B jest sprawdzona. Jeśli chodzi o dur brzuszny to chciałbym się zaszczepić. Kiedy należy wykonać takie szczepienie (ile czasu przed wyjazdem). Czy inne szczepienia są nadal ważne?

Lek. Tomasz Budlewski

To bardzo rozległy temat, a mam ograniczoną liczbę znaków. W skrócie:
W tej chwili do szczepień przypominających przed wyjazdem w rejony endemiczne dla polio zalecane są szczepionki inaktywowane, zarówno inaktywowana szczepionka monowalentna, jak i szczepionki skojarzone. Dostępna jest produkowana jest przez firmę Sanofi-Pasteur szczepionka Dultavax zawierająca komponent błonicy, tężca i polio, a także produkowana przez firmę GlaxoSmithKline szczepionka Boostrix Polio, zawierająca oprócz komponentu błonicy, tężca i polio również komponent krztuśca. Szczepienie przypominające prowadzi do powstania odporności utrzymującej się przez 10 lat. Tak więc zabezpiecza przez tężcem, błonicą, polio. WZW Pan spr.
Dur brzuszny: W przypadku szczepionki inaktywowanej podaje się dwie dawki w odstępie 1 miesiąca oraz dawkę uzupełniającą po 6-12 miesiącach od przyjęcia pierwszej dawki. W przypadku szczepionki polisacharydowej przyjmuje się jedną dawkę, która uodparnia na okres 3 lat (po 3 latach należy podać dawkę przypominającą). Szczepienie należy przeprowadzić przynajmniej 1 tydzień przed planowanym wyjazdem.
Co do pozostałych zalecanych szczepień odsyłam na stronę internetową: http://www.medycynatropikalna.pl/ podano tam jakie szczepienia są zalecane do jakiego kraju. Proszę pamiętać o repelentach na malarię.