Szczepienia i zalecenia przed planowaniem ciąży

Planujemy z mężem dziecko, chciałabym w odpowiedni sposób się do tego przygotować w związku z tym udałam sie do ginekologa by zasięgnąć porady, chciałam sie dowiedzieć czy musze byc na cos szczepiona lekarz stwierdził ze to strata czasu, czy to prawda?' nie wiem czy bylam szczepiona w dziecinstwie na rozyczke, nie pamietam równiez czy ja przechodziłam, a co ze szczepionka na taksoplazmoze, lekarz zalecil mi zazywanie tylko kwasu foliowego, prosze o pomoc...

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Po pierwsze warto podkreślić, że to naprawdę bardzo dobrze, że chce Pani się przygotować do ciąży. Jedną z metod rzeczywiście powinno być wykonanie szczepień, np. na różyczkę. Jeśli nie wie Pani jednak czy była Pani szczepiona, sugeruję wykonania badania poziomu przeciwciał przeciwko różyczce. Niestety nie ma jednak szczepienia na toksoplazmozę. Może Pani także ewentualnie rozważyć szczepienie przeciwko WZW t.B, jeśli nie była Pani szczepiona.