Konieczność szczepień przed planowaniem ciąży

chorowałam w dzieciństwie na różyczke , ospe , i świnke . na odre nie, teraz planuje ciąże , czy powinnam sie na te choroby zasczepić poziom przeciwciał jak powiedział lekarz juz mnie niezabezpiecza przed chorobą ?

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Jeśli poziom przeciwciał przeciw różyczce nie jest już odpowiedni to warto pomyśleć o szczepieniu przed planowaną koncepcją różyczce (na rynku dostępna jest skojarzona szczepionka chroniąca jednocześnie przed odrą, świnką i różyczką). Należy pamiętać, że przez 3 miesiące od szczepienia nie należy zachodzić w ciążę. Przed szczepieniem konieczna jest wizyta u lekarza.
Pozdrawiam.