Szczepienia przed planowaną ciążą

Proszę o informację nt. szczepień. Moja pierwsza ciąża obumarła w 6 tyg. Planuję kolejną ciążę, chciałabym się zaszczepić na ospę, ponieważ nigdy nie chorowałam. Pracuję w przedszkolu, na co dzień mam kontakt z chorobami wieku dziecięcego. Czy powinnam bezwzględnie, od razu się zaszczepić, czy najpierw zrobić badanie krwi w kierunku przeciwciał? Czy jeśli w dzieciństwie przeszłam świnkę i prawdopodobnie różyczkę - 2 razy, mogła to być też odra - nie ma pewności. Szczepić się też na te choroby?

Aleksander Ropielewski

Jeżeli przeszła już Pani choroby wieku dzieciecego i była na nie szczepiona to nie ma konieczności wykonaywania szczepień, natomiast szczepienie przeciwko ospie wietrznej zdecydowanie jest wskazane i złagodzi przebieg choroby w przypadku ewentualnej infekcji.