Różyczka, żółtaczka, szczepienia

Witam. Chciałam zapytać o pewną kwestię dotyczącą szczepień. Niecałe 2 tygodnie temu przyjęłam pierwszą dawkę szczepienia przeciwko żółtaczce i za 2 kolejne tygodnie (po miesiącu od pierwszej dawki) jestem zapisana na drugą dawkę. Jak się dziś okazało, muszę się również zaszczepić na różyczkę. Czy mogłabym szczepienia przyjąć w następujący sposób: I dawka żółtaczki, po 2 tygodniach różyczka i po kolejnych 2 tygodniach II dawka żółtaczki? Czy jednak konieczne jest zrobienie I dawki żółtaczki, odczekanie miesiąca, zrobienie II dawki żółtaczki, odczekanie kolejnego miesiąca i zrobienie różyczki? Wiem, że pewnie druga opcja jest bardziej sensowna i zalecana, ale chodzi o czas, gdyż mój Mąż odstawił leki, które bierze na reumatyzm, w związku z czym każdy kolejny miesiąc bez leków jest dla niego ryzykowny. Stąd też moje rozmyślania na temat szczepień i pytanie, czy jest szansa przeprowdzić szczepienia na przemian? Czy raczej jest to zbyt duże odstępstwo od schematu i nie można ich przeprowadzić na przemian? Dziękuję za odpowiedź.
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Najlepszym i najprostszym rozwiązaniem będzie w Pani przypadku zaszczepienie się (za dwa tygodnie) drugą dawką szczepionki przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B  i jednocześnie szczepionką MMR (przeciwko odrze, śwince i różyczce - nie są dostępne szczepionki przeciwko samej tylko różyczce). Jednoczasowe podanie dwóch szczepionek nie zmniejsza skuteczności żadnej z nich. Proszę pamiętać, że przez 3 miesiące po szczepieniu  przeciwko różyczce nie należy zachodzić w ciążę.

Pozdrawiam.