Czy tatuaż między szczepieniami może spowodować komplikacje?

Witam. Dostałem zalecenie na szczepionkę WZW B od laryngologa, aby przygotować się na operację krzywej przegrody nosowej. Jestem po pierwszej dawce, chciałbym zrobić sobie tatuaż za 2 tyg. Czy szczepionka w to samo ramię, na którym chcę zrobić tatuaż, nie spowoduje jakichś komplikacji i to przed drugą dawką? Czy jednak należałoby odczekać do wzięcia chociażby drugiej dawki, aby nic się nie stało? Pozdrawiam, Paweł
ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie.

Tatuaż nie jest przeciwskazaniem do szczepienia. Jednak wskazane byłoby przesunięcie terminu    wykonania tatuażu, gdyż wiąże ono się z ryzykiem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu B.

Odporność przeciwko wirusowi WZW B uzyskujemy dwa tygodnie po przyjęciu drugiej dawki szczepionki.