Ból nogi promieniujący od biodra do stopy

Dzień dobry. Bardzo proszę o pomoc. Ostatnio mam następujący problem ze zdrowiem: ból nogi promieniujący od biodra aż do stopy, trudno stać, trudno siedzieć. Wraca co pół roku rwa kulszowa? co z tym robić? Jakie badania wykonać? Na co może wskazywać promieniujący ból nogi aż do biodra i stopy? Wcześniej zdiagnozowano u mnie rwę kulszową, ale jak wspomniałam od pół roku miałam spokój i objawy się nie pojawiały. Teraz się martwię, że to może być właśnie powrót tej choroby. Bardzo źle wspominam tamten okres i nie chciałabym, aby była to rwa kulszowa. Bardzo proszę o pomoc, co innego ewentualnie może sygnalizować mój problem. Coś poważniejszego? A może da się to jakoś szybko wyleczyć? Proszę o pomoc.

Dzień dobry,
ból promieniujący od biodra do stopy może mieć różne przyczyny, dlatego w pierwszej kolejności należałoby stwierdzić co tak naprawdę powoduje dolegliwości o których Pani pisze.
Jeśli chodzi o rwę kulszową to trzeba ją leczyć. Brak leczenia lub leczenie nieskuteczne skutkuje nawrotami i niesie ryzyko konieczności wykonania zabiegu neurochirurgicznego.
Proponuję umówić się na wizytę do gabinetu fizjoterapeuty, gdzie otrzyma Pani fachową pomoc.
pozdrawiam

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

patrząc na to, jaki jest charakter opisanych przez Panią dolegliwości, rzeczywiście z dużym prawdopodobieństwem może Pani cierpieć właśnie na rwę kulszową. Wspomina Pani o tym, że w przeszłości doświadczała już Pani napadów tego schorzenia – niestety, ale rwa kulszowa może niestety nawracać.

Jeżeli cierpi Pani rzeczywiście na rwę kulszową, to wtedy zdecydowanie istnieje konieczność podjęcia leczenia tejże jednostki – powodem do podjęcia terapii jest chociażby uciążliwy charakter objawów rwy kulszowej.

Zanim jednak zostanie u Pani wdrożone jakiekolwiek leczenie, najpierw należy stwierdzić, czy rzeczywiście cierpi Pani na rwę kulszową, czy też może jednak Pani dolegliwości związane są z zupełnie innymi przyczynami. Tak naprawdę bowiem ból rozciągający się od uda aż do kolana może być spowodowany np. problemami ortopedycznymi (np. zmianami zwyrodnieniowymi w stawach biodrowych), zaburzeniami neurologicznymi, a także zaburzenia przepływu krwi w obrębie naczyń krwionośnych kończyny dolnej.

W związku z powyższymi, w Pani sytuacji zalecane byłoby skonsultowanie się z lekarzem. Początkowo udać się można do lekarza rodzinnego – ten specjalista będzie mógł stwierdzić, jaki to problem występuje u Pani – jeżeli jest nim rwa kulszowa, to prawdopodobnie otrzyma Pani zalecenia co do stosowania leków. Istnieje również możliwość, że lekarz skieruje Panią na jakieś badania lub wyda skierowania do jakichś innych specjalistów – postępowanie będzie uzależnione od tego, jaka będzie podejrzewana przyczyna Pani dolegliwości.