Ból odcinka lędźwiowego po operacji - jak długo będzie mi dokuczał?

Witam. Mam 39 lat od trzech lat mam uciążliwy ból dolnej partii kręgosłupa. Stwierdzono przepuklinę L5-S1, uciskającą worek oponowy oraz przepuklinę dotrzonową na poziomie Th12. W dniu wypisu ze szpitala: objawy Mackiewicza obustronnie 38 cm, osłabienie czucia w zakresie korzenia L5 i S1 po lewej. Miałam miesiąc temu operację odcinka lędźwiowego - wstawiony implant (stabilizator międzywyrostkowy). W dalszym ciągu czuję te same objawy, palce u lewej nogi są dalej sztywne i nie zginają się. Nie mogę jeszcze usiąść na dłuższy czas, gdyż czuję ból. Jak długo może jeszcze mi dokuczać kręgosłup? I czy te dolegliwości są normalne po zabiegu?
39 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Często zdarza się tak, że dolegliwości spowodowane uciskiem korzeni nerwowych utrzymują się jeszcze przez pewien czas po operacji. Czas ten jest potrzebny na regenerację włókien nerwowych. Aby umożliwić prawidłowy przebieg tego procesu, konieczny jest oszczędzający tryb życia i odpowiednia rehabilitacja.

Oczywiście zdarzają się też takie sytuacje, że mimo technicznie poprawnie przeprowadzonej operacji objawy nie cofają się, gdyż wcześniejszy długotrwały ucisk nerwów przez przepuklinę spowodował ich nieodwracalne uszkodzenie.

Nie ma ściśle określonego przedziału czasu, w którym pacjent po operacji powinien wrócić do formy -  jest to sprawa bardzo indywidualna. Czasem wystarczy kilka dni, innym razem potrzeba kilku miesięcy. Pani sytuacja, w której dolegliwości utrzymują się  mimo upływu miesiąca od operacji, nie musi być powodem do niepokoju. Warto jednak skonsultować się ze specjalistą, który wykonywał zabieg, aby upewnić się, czy wszystko jest w porządku.

Pozdrawiam i życzę powodzenia.