Ból połowy głowy a zmiany nowotworowe

Boli mnie od pół roku głowa, ucho, oko i gardło z jednej strony. Oboje moich rodziców i wiele innych osób w rodzinie zmarło na raka. Dostałam skierowanie na tomografię komputerową, ale muszę czekać w kolejce pół roku. Czy jakieś badanie krwi może wykluczyć bądź potwierdzić zmiany nowotworowe w głowie lub innej części ciała?
KOBIETA ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Niestety nie. Żadne badanie z krwi nie pozwala wykluczyć złośliwej choroby nowotworowej. Badania zwane markerami nowotworowymi nawet przy ujemnym wyniku nie pozwalają wykluczyć raka ze 100% pewnością.
Badanie obrazowe - tomografia komputerowa jest tutaj najwłaściwszym postępowaniem.
Proponuję popytać w różnych ośrodkach zdrowia. W jednych kolejki na tego typu badanie są bardzo duże, w innych bywają znacznie mniejsze.

Witam , nie stawia się wstępnych rozpoznań nowotworów na podstawie wyłącznie badania krwi. Rozpoznanie w onkologii stawia histopatolog na podstawie badania fragmentu tkanki podejrzanej w badaniach obrazowych lub (jeśli to dotyczy powłok ciała) na podstawie badania przedmiotowego (palpacyjnego). Często b. pomocne jest w przypadku jak Pana(i) wykonanie zdjęcia rtg , często obecnie pomijanego przez lekarzy. Proponuję szukać ośrodka , w którym czas oczekiwania na tomografię komputerową jest krótszy , pozdrawiam , zż