Jaka jest skuteczność badania znamion wideodermatoskopem?

Jaka jest skuteczność badania znamion wideodermatoskopem? Czy pozwala z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć bądź potwierdzić że znamię może być czerniakiem?

Lek. Magdalena Pikul

Witam. Skuteczność zależy od doświadczenia osoby badającej, jednak nigdy nie wynosi 100%. Pewne rozpoznanie można postawić tylko po wycięciu znamienia i badaniu histopatologicznym.

Badanie dermoskopowe i wideodermoskopowe cechuje się dużą czułością i swoistością we wczesnym wykrywaniu czerniaka. Badanie to z dużym prawdopodobieństwem pozwala uchwycić zmiany podejrzane o czerniaka. Regularne pełne badanie dermatologiczne i dermoskopowe to podstawa w profilaktyce nowotworów skóry.