Czy ten pieprzyk wymaga kontroli?

Witam, używam domowego depilatora IPL, dwa dni temu po depilacji zauważyłam, że mój dotąd płaski pieprzyk stał się wypukły i delikatnie zaczerwieniony wokół, następnego dnia wszystko wróciło do normy tzn wypukłość zniknęła a dziś znowu delikatnie się pojawiła... Czy może to być spowodowane nie zabezpieczeniem pieprzyka i jego podrażnieniem? Przyznam szczerze, że nawet nie pomyślałam o tym żeby to zrobić ..Nie wiem czy poczekać kilka dni czy wszystko wróci do normy czy też udać się od razu na dermatoskopię, nie chcę wyjść na panikarę - teraz już wiem, że takie znamiona powinno się albo zamalowywać białą kredką albo omijać...

Redakcja abcZdrowie

Witamy,

Pani niepokój dotyczący opisanej zmiany jest jak najbardziej uzasadniony i nie jest on przesadny. Każda zmiana dotycząca pieprzyka, czy znamienia powinna być skontrolowana przez lekarza dermatologa.

Używanie depilatorów przynosi wiele korzyści, gdyż technika ta jest bardziej dokładniejsza, higieniczna i szybsza niż tradycyjne metody depilacji. Jednakże czasami zdarzają się błędy w użytkowaniu depilatora i jego obsłudze. Nie jest on również najlepszym rozwiązaniem dla osób posiadających suchą, wrażliwą i atopową skórę. W przypadku występowania wielu znamion skórnych, zwłaszcza brązowych i ciemnych pieprzyków, wypukłych zmian nietypowych o większych rozmiarach i kształtach, należałoby je chronić przed wszelkimi podrażnieniami wynikającymi z używania depilatora. Działanie tego urządzenia mogłoby spowodować uszkodzenie naskórka i co za tym idzie znamion, które uległyby podrażnieniu, a w efekcie rozwojem stanu zapalnego.

Z racji odległości, trudno jest określić dokładny stan Pani pieprzyka, zalecamy, więc konsultację u lekarza dermatologa, który precyzyjnie zbada zmianę oraz rozwieje wszelkie wątpliwości.

Podobna tematyka została poruszona w poniższych artykułach:

https://uroda.abczdrowie.pl/depilacja

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

https://uroda.abczdrowie.pl/depilacja-depilatorem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.