Co mam zrobić z tym pieprzykiem?

Witam mam 23 lata jestem osobą o jasnej karnacji, z natury mam rudy kolor włosów, ponadto mój dziadek w młodym wieku umarł na nowotwór skóry-czerniak. Na skórze mam sporo pieprzyków ,jeden konkretnie od jakiś 3 miesięcy mnie swędzi, nie jest odstający jednak robi się bardziej wypukły gdy swędzi. To są takie napady że potrafi przez tydzień swędzieć codziennie a potem przez tydzień wszystko jest w porządku. 2 miesiące temu bylam u dermatologa, który wykonał dermatoskopie i zalecił częstsze obserwacje. Chcialam głównie zapytać czy przed kolejną wizytą jest sens zrobić sobie marker nowotworowy p/k obecności komórek w/w nowotworowu? Czy takie badanie jest w stanie stwierdzić że w moim organizmie juz się coś rozwija?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

najważniejszym elementem, który pozwoli na wczesne rozpoznanie zmian jest szczegółowe badanie skóry, które lekarz powinien wykonać podczas Pani wizyty. Wspomniała Pani, że lekarz wykonał dermatoskopię i zalecił dalszą obserwację. W takiej sytuacji konieczna jest dokładna obserwacja znamion pod kątem asymetrii, nierównych i poszarpanych brzegów, koloru, wielkości oraz ich ewolucji. W przypadku podejrzeń co do złośliwości pieprzyka, lekarz może zlecić dokładniejszą diagnostyką i wykonać badanie histopatologiczne, które da pewne rozpoznanie, gdyż sam wynik badania na markery nowotworowe, o którym Pani wspomina, nie zawsze musi oznaczać, że w organizmie rozwija się nowotwór. Badanie histopatologiczne polega na wycięciu podejrzanej zmiany metodą chirurgiczną i poddaniu jej badaniom laboratoryjnym, z celu określenia jej charakteru. Więcej na temat tego badania przeczyta Pani na stronie: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-czesto-potrzebne-do-potwierdzenia-prawidlowej-diagnozy

Zachęcamy również do zapoznania się z artykułem na temat pieprzyków, ich rodzajów, a także ewentualnej diagnostyki: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

Warto również przeczytać jak na pytania o podobnej tematyce odpowiadają specjaliści abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wypukly-pieprzyk-na-szyi

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-konsultowac-sie-z-lekarzem-w-sprawie-tego-pieprzyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.