Czy bolący pieprzyk to coś niepokojącego?

Dzień dobry, od ok. 4 lat mam na twarzy pieprzyk, który nie posiada pigmentu, jest on w wielkości ok 3-4mm, po dwóch miesiącach od pojawienia się znamienia, udałam się do dermatologa, który go zbadał, powiedział, że jest on całkiem normalny. Po ponad roku cały się wchłonął. Następnie znów wyszedł wydaję mi się, że nawet większy niż poprzednio. Cały czas był blady, jego kolor był taki jak moja skóra. Dziś rano zauważyłam że, jest on bardzo czerwony, widać naczynia krwionośne oraz pojawila się biała grudka przypominająca pęcherz po oparzeniu. Przy dotknięciu boli, dotykowo czuję napięcie skóry w tym miejscu.
KOBIETA, 26 LAT ponad rok temu

Pierwsza pomoc - poparzenia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Dzień dobry,

w takiej sytuacji niezbędna może okazać się ponowna wizyta u lekarza dermatologa. Każde znamię, szczególnie takie, które ulega zmianie, powinno być poddane szczegółowej obserwacji. Niestety bez dokładnego badania, z użyciem dermatoskopu i bez obejrzenia charakterystycznych cech widocznej zmiany, nie da się określić jej charakteru. W przypadku, gdy zmiana będzie budzić jakiekolwiek wątpliwości, zostanie wykonane badanie histopatologiczne, które polega na wycięciu badanej zmiany metodą chirurgiczną. Wycinek zostaje następnie poddany badaniom laboratoryjnym, w celu określenia charakteru zmiany. Badanie zostało szczegółowo opisane na naszym portalu abcZdrowie: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-czesto-potrzebne-do-potwierdzenia-prawidlowej-diagnozy

Oczywiście do czasu kolejnej wizyty u lekarza, należy szczegółowo obserwować pieprzyk, jego kolor, kształt i dynamikę wzrostu.

https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyki-na-skorze

Warto również zapoznać się z innymi odpowiedziami ekspertów abcZdrowie:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-taka-zmiana-moze-byc-czerniakiem

https://pytania-abczdrowie.wp.pl/pytania/powiekszajacy-sie-wypukly-pieprzyk

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-mam-konsultowac-sie-z-lekarzem-w-sprawie-tego-pieprzyka

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty