Czy pieprzyki ciemnieją?

Czy pieprzyki ciemnieją? Mam pieprzyki, które mam od dziecka i teraz zauważyłam że ściemniały. Nie opalałam się latem na słońcu ani w solarium.  Na żadnej wycieczce do ciepłych krajów nie byłam.  A u dermatologa tylko spojrzał się na to ale nie patrzył się przez dermatoskop.
KOBIETA, 29 LAT 2 miesiące temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytania na portalu abcZdrowie.pl.

Znamiona barwnikowe mogą mieć różny kolor. Intensywność barwy tego typu zmian zależy o zawartych w nich melanocytów. Im jest ich w skórze więcej, tym pieprzyk ma ciemniejszy kolor. Niestety bez dokładnej obserwacji tej zmiany nie można stwierdzić, jaki ma ona charakter. Proponujemy, aby udała się Pani ponownie do innego specjalisty dermatologii celem dokładniejszej diagnostyki.

Zmiana wyglądu pieprzyka jest wskazaniem do kontroli lekarskiej. Badanie z wykorzystaniem dermatoskopu mogłoby wiele powiedzieć, czy jest to zmiana o łagodnym charakterze, czy jednak taka, której faktycznie należy się obawiać. Niepokojącym sygnałem mogą być wszelkie znamiona, które mają niejednorodny kolor, asymetryczny kształt. Może temu towarzyszyć również m.in. swędzenie. Jeżeli ma Pani jakiekolwiek obawy związane ze swoim pieprzykiem, proszę nie zwlekać z ponowną wizytą u lekarza. Jeżeli lekarz uzna, że będzie taka konieczność, może zadecydować o jej usunięciu. Do czasu konsultacji lepiej nie dotykać zbytnio tej zmiany i nie podrażniać jej w żaden sposób. Jednocześnie proszę pamiętać o tym, aby kontrolę pieprzyków wykonywać regularnie minimum raz w roku.

Więcej przydatnych informacji na temat pieprzyków, ich diagnostyki itd. można przeczytać w artykułach opublikowanych na portalu abcZdrowie.pl:

https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyki-na-skorze

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyk-czy-czerniak-w-jaki-sposob-odroznic-od-siebie-znamiona

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.