Czy konieczne jest usunięcie pieprzyka w ciąży?

Dzień dobry, od kiedy pamiętam w miejscu intymnym mam pieprzyk, który często był uszkadzany. W chwili obecnej jestem w 18 tygodniu ciąży i zdaje mi się, że pieyrzyk zmienił swój wygląd ( barwa oraz kształt). Czy w takim przypadku warto wybrać się do dermatologa na konsultacje oraz w razie konieczności usunąć? Czy lepiej poczekać do końca ciąży? Pozdrawiam

Redakcja abcZdrowie

Witam,

tak, zmiany barwnikowe należy nawet podczas ciąży badać, jeżeli budzą jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości lub gdy zmieniają kolor, kształt itd. O pieprzykach przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki. W przypadkach uzasadnionych możliwe jest także usunięcie pieprzyka – właśnie wówczas gdy znamię barwnikowe budzi podejrzenia, że jest zmianą nowotworową. Zabieg chirurgiczny może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta – chirurga na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usuniecie-pieprzyka-w-ciazy.

Proszę zatem niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem, który za pomocą dermatoskopu oceni charakter pieprzyka i podejmie decyzję o konieczności ewentualnego usunięcia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyki-na-skorze.

Proszę również nie niepokoić się nadmiernie – pod wpływem wahań hormonalnych wygląd znamion barwnikowych może w ciąży ulegać zmianom (np. pieprzyki mogą nieznacznie się powiększać).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.