Czy konieczne jest usunięcie pieprzyka w ciąży?

Dzień dobry, od kiedy pamiętam w miejscu intymnym mam pieprzyk, który często był uszkadzany. W chwili obecnej jestem w 18 tygodniu ciąży i zdaje mi się, że pieyrzyk zmienił swój wygląd ( barwa oraz kształt). Czy w takim przypadku warto wybrać się do dermatologa na konsultacje oraz w razie konieczności usunąć? Czy lepiej poczekać do końca ciąży? Pozdrawiam
KOBIETA, 25 LAT ponad rok temu

Opryszczka narządów płciowych u kobiet w ciąży

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

tak, zmiany barwnikowe należy nawet podczas ciąży badać, jeżeli budzą jakiekolwiek podejrzenia czy wątpliwości lub gdy zmieniają kolor, kształt itd. O pieprzykach przeczyta Pani w tym materiale: https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki. W przypadkach uzasadnionych możliwe jest także usunięcie pieprzyka – właśnie wówczas gdy znamię barwnikowe budzi podejrzenia, że jest zmianą nowotworową. Zabieg chirurgiczny może być wykonany w znieczuleniu miejscowym. Proszę zapoznać się z odpowiedzią naszego eksperta – chirurga na to pytanie: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/usuniecie-pieprzyka-w-ciazy.

Proszę zatem niezwłocznie skonsultować się z dermatologiem, który za pomocą dermatoskopu oceni charakter pieprzyka i podejmie decyzję o konieczności ewentualnego usunięcia. Odsyłam do artykułu: https://portal.abczdrowie.pl/pieprzyki-na-skorze.

Proszę również nie niepokoić się nadmiernie – pod wpływem wahań hormonalnych wygląd znamion barwnikowych może w ciąży ulegać zmianom (np. pieprzyki mogą nieznacznie się powiększać).

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty