Co robić z tym pieprzykiem pod okiem?

Witam. Od dziecka miałam pieprzyk pod lewym okiem. W ostatnich latach zmienił się jego wygląd, pieprzyk stał się minimalnie wypukly oraz troche jasniejszy. Nie wygląda źle, ani niepokojąco, ale zastanawiam się czy powinno mnie to martwić?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

W pierwszej kolejności znamię powinien obejrzeć lekarz dermatolog. Być może okaże się, że nie ma powodów do obaw, jednak w sytuacji, gdy pieprzyk ulega zmianie, warto poddać go obserwacji dermatologicznej. Badanie jest bezbolesne i wykonywane jest za pomocą dermatoskopu oraz pozwala na obejrzenie zmiany barwnikowej w powiększeniu i przy odpowiednim oświetleniu. Jeżeli zmiana będzie budziła jakieś wątpliwości, lekarz może podjąć decyzję o wykonaniu badania histopatologicznego.

Bardzo dobrze, że monitoruje Pani stan swoich znamion. Tego typu działanie oraz konsultacja dermatologiczna w przypadku jakichkolwiek wątpliwości, pozwolą, w razie konieczności na szybkie wdrożenie leczenia. Oczywiście do czasu wizyty u dermatologa, proszę w dalszym ciągu obserwować znamię, jego kolor, czy kształt. Zachęcamy także do zapoznania się z artykułem na temat pieprzyków:

https://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-nalezy-badac-pieprzyki

Na podobne pytania odpowiedzieli już specjaliści abcZdrowie – warto przeczytać ich wypowiedzi:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszajacy-sie-pieprzyk

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/powiekszajacy-sie-wypukly-pieprzyk

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.