Po jakim czasie iść do dermatologa na badanie znamion?

Po jakim czasie iść do dermatologa na badanie znamion dermatoskopia jak jestem teraz na wakacjach we Włoszech na 2,5 tyg? Jak mam przekonać mamę aby poszła do dermatologa na badanie znamion bo ma na plecach wyglądającą czterolistną koniczynę od roku lub 2 lat, jest ona brązowa i płaska. Teraz trochę schudła na nogach i rękach. Boję się o nią.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

na badanie znamion dermatoskopem najlepiej umówić się po zakończeniu sezonu wakacyjnego, kiedy znamiona nie będą już bezpośrednio narażone na oddziaływanie promieniowania słonecznego. W związku z tym za najlepszy czas na wykonanie takiego badania uznaje się jesień lub wczesną zimę.

Jeśli zaś chodzi o przekonanie mamy do wizyty u dermatologa i zbadaniu znamion, to kluczowa wydaje się tu rozmowa. Proszę spróbować wyjaśnić mamie zagrożenia wynikające ze znamion skórnych, które mogą okazać się zmianami nowotworowymi. Postawienie wczesnej diagnozy sprawia, że choroba może ulec całkowitemu wyleczeniu, dlatego tak ważne są regularne badania.

O zastosowaniu dermatoskopii oraz przebiegu badania przeczytać można w naszym artykule, który znajduje się pod adresem:

https://portal.abczdrowie.pl/dermatoskopia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.