Czy to znamię to coś poważnego?

Mam 17 lat, jestem dziewczyną. Mam od urodzenia znamię - pieprzyk wielkości 1 cm, czy trochę mniejszy, a jego średnica to 0,5 cm. Jego kolor jest brązowo-czerwony, a na nim rosną czarne, długości 1 cm, włosy. Gdy przejadę palcami, to czuje taką górkę, a skóra na nim jest inna w dotyku - porównać ją można do blizny w dotyku. Mam skłonność do pieprzyków i piegów. Moje pytanie to, czy ten pieprzyk jest szkodliwy dla organizmu, prościej - czy to jest nowotwór? Z góry dziękuję.

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Opisywany przez Ciebie "pieprzyk" to najprawdopodobniej tzw. znamię wrodzone - nie można tego jednak stwierdzić tylko na podstawie samego opisu. W obrębie tego typu zmian istnieje ryzyko rozwoju czerniaka (stopień ryzyka zależy przede wszystkim od wielkości zmiany - małe znamiona, takie jak opisywane w Twoim przypadku, złośliwieją rzadziej). Z tego powodu najczęściej zaleca się ich usunięcie, zwłaszcza jeśli znajdują się one w miejscach narażonych na działanie promieniowania słonecznego bądź drażnienie mechaniczne (np. pocieranie przez bieliznę). Koniecznie powinnaś wybrać się do dermatologa, który oceni znamię i zaleci dalsze postępowanie.

Pozdrawiam.