Zapytaj lekarza

7 1 6 , 5 4 2

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Ból z prawej strony brzucha w ciąży

Witam. Jestem w 5 miesiącu ciąży i rozbolał mnie brzuch z prawej strony, pojawiły się wzdęcia, które często mi towarzyszą. Czy to może być objaw wysadzenia się wątroby, czy czegoś innego?

KOBIETA, 27 LAT ponad rok temu

Witaminy w ciąży

Witam!

Nie każdy ból brzucha w ciąży oznacza coś złego. U Pani prawdopodobnie jest wynikiem wzdęć spowodowanych spowolnieniem pracy pęcherzyka żółciowego w ciąży. Bóle mogą być też objawem zaparć, charakterystycznych zwłaszcza dla drugiej połowy ciąży.

Jednak w każdym przypadku bólu brzucha u kobiety spodziewającej się dziecka trzeba wykluczyć groźne przyczyny dolegliwości.
Ponieważ występują u Pani wzdęcia (objaw gorszego trawienia tłuszczy, za co odpowiada m.in. żółć), a ciąża predysponuje do powstawania kamicy pęcherzyka żółciowego, należy sprawdzić, czy nie ma Pani zapalenia pęcherzyka na tle kamicy. Typowo ból ma charakter kolkowy i promieniuje do prawego ramienia. Towarzyszą temu gorączka, nudności i wymioty. Jednak w ciąży obraz choroby może być zamazany, a objawy nietypowe.

Ponieważ boli Panią prawy bok, pod uwagę należy brać również zapalenie wyrostka robaczkowego i odmiedniczkowe zapalenie nerki.

Mówiąć o "wysadzaniu wątroby" prawdopodobnie ma Pani na myśli bardzo rzadkie schorzenie tego narządu pod postacią zespołu HELLP.

Normal
0
21

Charakterystyczne dla niego są pobolewania w górnej części brzucha, zwłaszcza jeżeli towarzyszą im nudności, wymioty i podwyższone ciśnienie tętnicze. To najmniej prawdopodobna przyczyna Pani objawów.

Możliwe, że nic groźnego się nie dzieje. Powinna Pani jednak skonsultować się z lekarzem w celu ustalenia przyczyn powyższych dolegliwości.

Lekarz.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy