Bóle głowy i zaburzone widzenie po operacji zeza

Bóle głowy i zaburzone widzenie po operacji zeza - czy to normalne?
ponad rok temu

Witam,

Przed operacją zeza trzeba bardzo dokładnie wyliczyć zakres zabiegu, by nie doszło do nadmiernej regulacji, czyli hiperkorekcji. U dzieci bardzo rzadko dochodzi do poważnych powikłań. Natomiast bardzo ostrożnie trzeba podchodzić do operacji zeza u dorosłych. Zawsze wówczas przed zabiegiem okulista powinien wykonać próbę, jak widzą oczy po skierowaniu gałki ocznej na prawidłowe miejsce. Jeśli oko zezuje i dobrze widzi, może po operacji dojść do podwójnego widzenia obrazu, natomiast jeżeli oko zezujące widzi bardzo słabo, ryzyko nie występuje.

Najczęstszym powikłaniem w chirurgii zeza jest niesatysfakcjonujące pooperacyjne wyrównanie. Refrakcje są często niezbędne. Zmiana wady refrakcji jest najczęstsza, gdy zabieg operacyjny zeza jest przeprowadzany na dwóch mięśniach prostych jednego oka. Wywołany niewielkiego stopnia astygmatyzm prosty zwykle ustepuje w  ciągu kilku miesiecy. Dwojenie jest częstym następstwem chirurgii zeza szczególnie u dorosłych.

Pozdrawiam.