Bóle w klatce piersiowej po zabiegu fundoplikacji przepukliny rozworu

Mam jeszcze jedno pytanie - po ponad 3 tygodniach od zabiegu fundoplikacji przepukliny rozworu dolegliwosci które miałem przed czyli ból w klatce piersiowej (uczucie palenia - gniecenia) wróciły....czy to jest chwilowe? chirurg powiedziął ze konieczne jest gastro by zobaczyc czy nie doszło do przemieszczenia sie przepukliny do klatki piers lub jakiegos zapalenia.przepisał mi anesteloc 40 biore od dwóch dni i na razie bez zmian pali mocno w klatce.Dziekuje za odpowiedź.

Dr n. med. Wojciech Kawiorski

Witam serdecznie.
Niepokojący jest nawrót dolegliwości podobnych jak w okresie przedzabiegowym, w tak krótkim czasie po operacji Nissena. Bradzo możliwe, iz doszło do przemieszczenia mankietu fundoplikacji ponad przepone (do klatki piersiowej) - wówczas takie objawy dominują.
Aby sie o tym przekonać należy przede wszystkim wykonać najprostsze badanie, jakim jest rtg przełyku z kontrastem. W badaniu gastroskopowym element przemieszczenia może być niezauważalny. Ponadto, w moim przekonaniu, wykonanie gastroskopii, w tak krótkim okresie po zabiegu, mogłoby doprowadzić do ew. przewania szwów "mankietu fundoplikacji" i jego rozejścia. Swoim Pacjentom zaleceam takie badanie dopiero po około 6 mieiiecy pozabiegowych, kiedy struktura mankietu jest już stabilna.
Pozdrawiam, dr Wojciech Kawiorski

Chirurg miał rację. Należy wykonać badanie endoskopowe w celu sprawdzenia przyczyny

Z wyrazami szacunku
dr n.med.Marek Rodzeń
specjalista chirurg