Bolesność podczas seksu a endometrioza

Witam, odczuwałam silne bóle podczas stosunku, dlatego udałam się do ginekologa. Podejrzewa endometriozę i zapisał mi środki antykoncepcyjne. Zakładając, że objawy ustąpią, to czy za kilka lat jeżeli je odstawię i będę chciała starać się o dziecko, bóle podczas stosunku wrócą? Jak można wyleczyć endometriozę, lub zniwelować przy niej ból podczas współżycia nie używając środków antykoncepcyjnych?

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam, istnieje wiele metod leczenia endometriozy farmakologicznych i operacyjnych. Konieczna jest konsultacja z ginekologiem, celem wyboru najlepszej terapii.Jesli będzie Pani stosować antykoncepcję zgodnie z zaleceniami ginekologa, naturalny cykl powinien powrócić po odstawieniu antykoncepcji. Pozdrawiam