Zapalenie zatok bez kataru

Dzień dobry,  Czy można mieć zapalenie zatok bez kataru? Chodzi mi dokładnie o zapalenie zatok czołowych, w momencie gdy nie ma się kataru. Zawsze mi się wydawało, że zapalenie zatok wiąże się z wydzieliną, a tu żadnej wydzieliny nie ma, po prostu jest zapalenie zatok bez kataru.  Bardzo często mam bóle właśnie w okolicy zatok, pojawia się nawet opuchlizna. Stan ten pojawia się od kilku miesięcy. Na zatoki nigdy nie chorowałam. Nie byłam jeszcze u lekarza. Nie wiem co może oznaczać ten objaw, z czym się wiązać. Przed wizytą chciałabym wiedzieć jakie ewentualnie badania na zapalenie zatok bez kataru byłyby zalecane? Jakie mogą być przyczyny bólu w okolicach zatok? Czy może to świadczyć o czymś zupełnie innym? Nie związanego z zatokami? I dlaczego nie pojawia się katar, chociaż chyba to jeden z podstawowych objawów zapalenia zatok? Proszę o pomoc. Z góry dziękuję. Pozdrawiam.

Operuję zatoki od 40 tu lat i wiem,że zatoki bolą wyjątkowo. jest to slogan reklamowy producentów leku typu Ibuprom. jeżeli chcecie żyć to nie bierzcie leków reklamowanych w TV i radiu. A Ty masz zdrowe zatoki. Idź do neurologa, może masz migrenę, niedociśnienie, nadciśnienie lub wadę wzroku?

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

rzeczywiście zapalenie zatok – poza dolegliwościami bólowymi w charakterystycznym miejscu – typowo powiązywane jest z wydostawaniem się wydzieliny z nosa. Jeżeli jednak doświadcza Pani dolegliwości, które – według Pani – wynikają z takiego właśnie problemu – to wskazane byłoby skonsultowanie się z lekarzem.

Początkowo może się Pani udać do lekarza rodzinnego. Zbierze on z Panią dokładny wywiad lekarski, a oprócz tego przeprowadzi u Pani badanie fizykalne. Dalsze postępowanie będzie już uzależnione od tego, jaka rzeczywiście będzie podejrzewana przyczyna Pani dolegliwości. Jeżeli rzeczywiście zostanie to uznane za zasadne, to zostanie Pani skierowana do specjalisty laryngologii.

Możliwe jest, iż przy podejrzeniu występowania u Pani zapalenia zatok zostanie Pani skierowana na badania obrazowe. Możliwe również, iż rzeczywiście zostanie Pani zalecone leczenie zapalenia zatok, jednakże najpierw należy przede wszystkim odnaleźć przyczynę Pani dolegliwości.

Bóle głowy mogą w końcu być związane nie tylko z problemami laryngologicznymi, ale również i np. z neurologicznymi – z tego względu może się okazać, że zamiast do laryngologa, zostanie Pani pokierowana do innego specjalisty, czyli do neurologa. Bóle głowy mogą wynikać również i z wielu innych przyczyn, takich jak chociażby nadciśnienie tętnicze. Ostatecznie należałoby więc przeprowadzić bardzo dokładną ocenę ogólnego stanu Pani zdrowia.