Burczenie w brzuchu po posiłku

Dzień dobry, długo się zastanawiałem czy do kogoś się zwrócić w tej sprawie, ale w końcu zaczyna mnie mój problem już nieco denerwować. Co oznacza burczenie w brzuchu po posiłku? Burczenie zawsze kojarzyło mi się z głodem, ale u mnie efekt ten pojawia się gdy już coś zjem. Jest to dziwne i nie wiem czy powinienem wykonać jakieś badania? Z kim ten objaw ewentualnie skonsultować? Czy może to świadczyć o jakieś chorobie? Problemach z żołądkiem? A może problemach z trawieniem? Z jelitami? Sam już nie wiem co to może być. Poza tym objawem nic mi nie dolega. Na nic się nie skarżę, ale też dawno nie robiłem żadnych badań, chociażby morfologii. Proszę o pomoc.

Lek. Paweł Baljon

Witam serdecznie. Jeżeli burczenie w brzuchu występuje bezpośrednio po posiłku nie jest to oznaką choroby a jedynie potwierdzeniem prawidłowego trawienia.

Tomasz Nęcki

Dzień dobry,

Jeżeli opisywanemu przez Pana burczeniu w brzuchu nie towarzyszą inne dolegliwości – takie jak np. bóle brzucha, nudności, pieczenie w przełyku, uczucie pełności w jamie brzusznej czy zaburzenia wypróżniania i inne – to najprawdopodobniej nie ma powodu do jakiegokolwiek niepokoju.

Wspomina Pan jednak o tym, że przez dłuższy czas nie odwiedzał Pan lekarza ani nie wykonywał Pan żadnych badań kontrolnych. Tutaj pojawia się pytanie, przez jak długi czas nie odwiedzał Pan lekarza – jeżeli czas ten rzeczywiście był długi, to korzystnie byłoby jednak odwiedzić swojego lekarza rodzinnego. To właśnie z nim mógłby Pan chociażby skonsultować występujące u Pana burczenie w brzuchu. Lekarz rodzinny zebrałby z Panem wywiad lekarski – celem upewnienia się, że rzeczywiście poza burczeniem w brzuchu nic innego Panu nie dolega - a oprócz tego przeprowadziłby on badanie Pana brzucha.

Może się wydawać, że skoro nie skarży się Pan na żadne dolegliwości, to wizyta u lekarza jest zbędna, jednakże warto raz na jakiś czas odwiedzić lekarza – może się okazać, że zleci on Panu wykonanie jakichś badań kontrolnych, np. wspominanej przez Pana morfologii krwi czy badania ogólnego moczu. Kontrolne badanie są przecież ważne z tego względu, że dzięki nim możliwe jest wykrycie ewentualnych odchyleń dotyczących stanu zdrowia zanim jeszcze pojawią się jakieś objawy sugerujące to, że u pacjenta wystąpiła jakaś choroba.