Castagnus a interakcja z antykoncepcją hormonalną

Witam, biorę tabletki antykoncepcyjne ovulastan forte od kilku miesięcy. Od ponad miesiąca dodatkowo stosuję castagnus(dwie tabletki dziennie ponieważ ważę więcej niż 60 kg), głównie na PMS. Od momentu momentu rozpoczęcia kuracji castagnus krwawienie z odstawienia pojawia się dopiero w 6-7 dniu przerwy(wcześniej był to 3-4 dzień) i jest mniejsze niż zazwyczaj(trwa do około 2 tabletki z następnego opakowania hormonów). Czy to normalne i czy może mi zaszkodzić? czy powinnam odstawić Castagnus?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam!
Niestety nie ma jednoznacznej odpowiedzi na zadane przez Panią pytanie. Z jednej strony dowody dotyczące tej interakcji są ograniczone i oparte na spekulacjach, zaś z drugiej strony istnieją doniesienia, iż składniki niepokalanka mogą konkurować o receptory dla estrogenów. Ze względu zatem na trudny do przewidzenia efekt interakcji nie zaleca się jednoczesnego stosowania preparatu Castagnus i egzogennych hormonów, np. antykoncepcji hormonalnej.