Ciało obce w przełyku a gastroskopia

Czy jest możliwe, że gastroskopia giętkim fiberoskopem bez znieczulenia ogólnego mogła nie wykazać zalegającego (np. wbitego w ścianę przełyku) ciała obcego (pestki)? I jeśli tak, czy wówczas zalecane jest badanie sztywnym ezofagoskopem w pełnym znieczuleniu, jeśli od kilku miesięcy występuje po połknięciu winogrona stan zapalny, uczucie zalegania i powiększone węzły chłonne szyi?

Odpowiedź jest taka - wszystko zależy od umiejętności lekarza wykonującego gastroskopię, jakości sprzętu (optyki) i warunków miejscowych. Nie da się odpowiedzieć jednoznacznie, ale taka opcja istnieje (że można nie zauważyć). Co dalej - to też nie jest prosta odpowiedź, bo zależy od warunków o których wspomniałem wcześniej.

Witam!
Droga pani, Teoretycznie przy nieszczęśliwym zbiegu okoliczności jest to możliwe, ale nie pamiętam, żeby gastrolog przy takim badaniu mógł to przeoczyć. W badaniu sztywnym ezofagoskopem czasami lepiej nie widać, raczej powiedziałbym, że jest odwrotnie.
Pozdrawiam.