Czy wykonanie rezonansu magnetycznego kręgosłupa to dobry pomysł?

Cierpię na bóle kręgosłupa, a najbardziej odczuwam dolegliwości w jego części lędźwiowej. Biorę różne zabiegi z różnym skutkiem. Bóle raz się nasilają raz maleją. Chciałbym poznać dokładniej stan mego kręgosłupa, by leczenie i zabiegi były odpowiednio dobrane do jego schorzeń. Myślę zrobić rezonans magnetyczny. Pytania: 1. Czy rezonans magnetyczny bardziej niż rentgen uszczegółowi schorzenia? 2. Jeśli tak, to czy mogę je zrobić bez skierowania lekarza rodzinnego np. w Koninie (gdzie) i za ile?

Witam serdecznie! Rezonans magnetyczny znacznie lepiej obrazuje okolicę o którą Pan pyta. Pozwala uwidocznić nie tylko stan tkanki kostnej, ale również tkanek miękkich obrazowanej okolicy. Badanie nie może zlecane przez lekarza poradni rodzinnej. Zlecić badanie może natomiast specjalista na przykład w poradni neurologicznej lub ortopedycznej. Do poradni specjalistycznej konieczne jest skierowanie. Oczywiście badanie może zostać wykonane również prywatnie. Badanie kosztuje zwykle około 500-800 zł. Proszę w swoim mieście poszukać pracowni obrazowej z rezonansem magnetycznym. Często przed wykonaniem badania pacjent jest proszony o wykonanie oznaczenia poziomu kreatyniny (w celu oceny wydolności nerek). Pozdrawiam