Co jest powodem obniżenia TSH u osoby która przerwała leczenie?

Witam serdecznie. Mam 30 lat i stwierdzona niedoczynnosc tarczycy. Rok temu, wszystkie wyniki badan w kierunku tarczycy wyszly prawidlowo poza tsh 5,70. Po 3 miesiacach leczenia ( letrox 50 i 75 ) wynik obnizyl sie do 4,70 lecz przez zle samopoczucie przerwalam leczenie. Obecnie mieszkam w UK i chcac wrocic do leczenia zrobilam prywatnie badania. Czy pomimo braku leczenia tsh moglo az tak sie obnizyc? Tsh 1,736 ulU/ml (3,8 - 5,33) Ft4 12,94 pmol/l (7,86 - 14,41) Ft3 5,27 pmol/l (3,8 -6,6).

Dobry wieczór,

Jest to możliwe, bowiem przyczyn niedoczynności tarczycy może być wiele. Niektóre są odwracalne, inne ( w większości) niestety nie. Wygląda na to, że miała Pani dużo szczęścia. Proszę jednak okresowo na wszelki wypadek kontrolować czynność tarczycy - wykonując oznaczenie TSH, a przy złym samopoczuciu również FT4 i FT3. Nie zaszkodzi również, jeśli oznaczy Pani we krwi stężenie przeciwciał antyTPO o aTG, a jeśli będą podwyższone uda się Pani do endokrynologa z wszystkimi wynikami badań.

Pozdrawiam serdecznie,

Dr n. med. Marek Derkacz
ENDOKRYNOLOG
DIABETOLOG
specjalista chorób wewnętrznych