Co jest przyczyną i jak leczyć pęcherze wypełnione płynem pojawiające się na łydkach?

Mój ojciec ma 70 lat. Od dwóch, trzech lat na łydkach, poniżej kolan co jakiś czas pojawiają się pęcherze wypełnione cieczą. Pęcherze te pękają i pozostawiają po sobie coraz to trudniej gojące się rany. Po pęknięciu pęcherza płyn sączy się, a miejsce po nim na przemian swędzi i piecze (boli). Tata choruje na cukrzycę, jest otyły. Od lat ma żylaki. Jego nogi mają skórę w kolorze brunatnym. Proszę o jakąkolwiek wskazówkę. Lekarz do którego chodzi z wizytą nie umie powiedzieć skąd te pęcherze. A przecież jakaś przyczyna musi być zwłaszcza, że nie ma tych pęcherzy od zawsze.

ponad rok temu

Witam serdecznie!

W pierwszej kolejności należałoby ustalić przyczynę powstawania zmian i wyjaśnić czy na przykład zmiany wynikają z uczulenia, podrażnienia, zapalenia, schorzenia dermatologicznego czy być może z nieprawidłowo prowadzonej pielęgnacji skóry. Skóra w opisanych przez Panią miejscach często ma tendencję do podrażnień, a osób cierpiących na cukrzycę czy chorobę żylakową można mieć do czynienia ze zmianami o charakterze wyprzeniowym. Aby postawić rozpoznanie konieczne jest wykonanie badania lekarskiego oraz dokładne zebranie wywiadu.

Najlepszym rozwiązaniem byłaby wizyta u lekarza, najlepiej dermatologa. Warto również zastanowić się czy skóra jest właściwie pielęgnowana. Warto zwrócić uwagę w jakich okolicznościach zmiany się nasilają - może po zastosowaniu pewnych kosmetyków, po podrażnieniu mechanicznym? Zmian proszę nie drażnić i nie drapać. Do dermatologa nie jest konieczne skierowanie.

Pozdrawiam