Co mogą oznaczać te krosty na członku?

Witam, mam problem z małymi krostami na penisie :/ Występują pod żołędziem i w jednym małym skupisku na skórze, jakies 2cm od końca napletka. Mają ok. milimetr, są białe i twarde. Nie da się ich wycisnąc. Nie pieką, nie swędzą ani nie bolą. Właściwie to nie zwracam na nie uwagi, ale ostatnio zaczęła mnie martwić estetyka. Ktoś wie co to może być o czy należy to leczyć, konsultować z lekarzem? Z góry dziękuję za pomoc.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

krostki na penisie mogą mieć wiele przyczyn, począwszy od infekcji bakteryjnych i wirusowych po infekcje grzybicze.

Ważne jest ich zabarwienie. Czerwone krostki na penisie oznaczają alergie, stany zapalne, grzybicę lub choroby weneryczne, natomiast białe krostki na penisie najczęściej nie są objawem chorobowym.

Zmiany te mają w tym przypadku charakter cyst naskórkowych albo grudek perlistych.

Zazwyczaj nie powodują one większych dolegliwości, nie sprawiają bólu, nie swędzą i nie mają związku z higieną czy aktywnością seksualną. Pojawiają się u mężczyzn w młodym wieku (ok.20-30 roku życia). Nie wymagają one leczenia, gdyż związane są z fizjologią. Jeśli wpływają na samoocenę mężczyzny można je jednak usunąć przy pomocy lasera, prądu, krioterapii lub podczas zabiegu chirurgicznego.

Proszę pamiętać, że krostek na penisie nie wolno wyciskać, ponieważ może to doprowadzić do stanu zapalnego i zmian ropnych.

Inni użytkownicy pytając o białe krostki na penisie, uzyskali poniższe odpowiedzi: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-krosty-na-penisie-u-18-latka, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/biale-krosty-na-dole-zoledzi-penisa, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-moga-sugerowac-takie-biale-krosty-na-penisie.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.