Co mogą oznaczać wyniki testu KKI?

Dzień dobry, moja historia związana z boreliozą zaczęła się 2 lata temu, wtedy własnie wynik elisy Igm wyszedł dodatni norma do 10 mój wynik wynosił 30, natomiast Igg wyszedł negatywny. Zostałam zbyta przez lekarza, że to bzdura ponieważ wyglądam dobrze i nie pamiętam kleszcza choć mieszkam wśród łąk i lasu. Po tych latach robiłam 2x testy, raz wb i raz elise wyszły negatywne. Zaczęły pojawiać się objawy. Zorbiłam test KKi wyszedł nastepująco: Igm wynik nierostrzygający, prązki p100 oraz p 41. Natomisat Igg ngatywne, prązki p41. Mogę prosić o interpretację?

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Generalnie postępowanie wygląda w ten sposób, że jeśli nie ma objawów i pacjent nie pamięta ukąszenia kleszcza, to nie wykonuje się dalszej diagnostyki w kierunku boreliozy. Sam dodatni wynik przeciwciał nie jest podstawą do rozpoczęcia leczenia. Jeśli pojawią się objawy, to wykonuje się badanie dwoma metodami i jeśli wynik jest dodatni, to potwierdza to diagnozę i stosuje się leczenie. U Pani wynik nie jest jednoznaczny. Skoro ma Pani aktualnie objawy, to lekarz powinien wykonać odpowiednią diagnostykę, nie tylko w kierunku boreliozy. Oczywiście zależy ona od stanu klinicznego pacjenta.