Co może być przyczyną nieregularnych okresów?

Witam Mam 21 lat i mam problemy z okresem. Miesiączkuje od 7 lat. Bardzo często spóźnia mi się miesiączka. Dostaję tydzień później, 2 tygodnie później a zdarza się że nie dostanę przez miesiąc. Okres jest bardzo bolesny i trwa 6/7 dni. Zdarzy się co kilka miesięcy, że okres jest na czas. Zdarzały się również plamienia. Dodam, że od 3 lat pojawiają mi się torbiele na jajniku. Co może być przyczyną nieregularnych okresów? Co mam robić? I jakie badania miałabym wykonać? Dziękuję z góry za odpowiedź.

Torbiele jajników często powodują właśnie zaburzenia cyklu. proszę sie konsultować z ginekologiem bezpośrednio. Jednocześnie przepraszam za dłuższy niż zwykle czas oczekiwania na odpowiedź ze strony portalu.