Co może być przyczyną suchego i długotrwałego kaszlu?

Witam. Proszę o interpretację wyników. Mycoplasma pneumoniae IgG - 115,82 Mycoplasma pneumoniae IgM - 0,75 Chłopiec 9 lat. Od trzech miesięcy suchy kaszel. Syn ma alergie na roztocza. Bierze Hitaxe i Singulair. Wcześniej jego allergia objawiała się głównie rannym katarem, kaszlu nie było. Badanie kału nie wykazało pasożytów. Co może być przyczyną kaszlu?

Lek. Bartosz Szarawarski

Aktualny wynik - bardzo niskie miano IgM, oraz podwyższone miano IgG, świadczy o przebytym, wyleczonym zakażeniu tą bakterią.
Nie jest to jedyna bakteria atypowa mogąca powodować przewlekły kaszel - poza nią częsta jest Chlamydophila pneumoniae.
Do innych przyczyn przewlekłego kaszlu należą: refluks żołądkowo - przełykowy, astma oskrzelowa, przewlekłe zapalenie zatok, przewlekłe bakteryjne zapalenie oskrzeli, alergie czy podłoże psychogenne.